Anasayfa » Sözlük

Sözlük

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu, web site ve dijital kaynakların arama motorlarındaki görünülürlüğünü iyileştirmek demektir. Bu amaçla yaptığımız çalışmaların bütününü ifade eder. Web siteleri, Youtube vb. video içerikleri arama motorlarında ilk sıralara taşıma işlemidir. Ayrıca diğer dergi, kitap vb. dijital materyalleri de doğru anahtar sözcüklerle çıkarabilmek için SEO çalışması yaparız.

Web Site Nedir?

Web site, günümüzde İnternetin bel kemiğidir, diyebiliriz. En açık tanımıyla internet sitesi, İnternet ortamında bulunan görsel-grafik, metin vb. verilerin yazılım dilleriyle şekillendirilmiş halidir. Alan adlarıyla tanımlanmış ve sunucu-hosting içerisinde barındırılan yazılımlardır.

Tek bir sayfadan oluşabildiği gibi, binlerce ve hatta milyonlarca sayfadan da oluşabilmektedir. HTML, CSS, JS, ASP.Net, PHP vb. yazılım ve arayüz dilleri kullanılarak web site hazırlanmaktadır. Günümüzde ise bu işlemi sıfır kod bilgisi ile çözebileceğimiz onlarca güçlü CMS (Hazır İçerik Yönetim Sistemi) geliştirilmiştir.

Wiki Nedir?

Wiki, Hawaii dilinde “hızlı” anlamına gelen ve günümüzde bir web site çeşitini ifaden sözcüktür. Ansiklopedik veya almanak tarzındaki bilgi ve belgelerin oluşturulduğu sayfa / platform türüdür. 
İngilizce “What I know” (WIKI) kelimelerinin de aynı zamanda kısaltması olarak kullanılır.